Wigilia- польський Святвечір

Wesolych Swiat Bozego Narodzenia!Так вітають один одного поляки в час Різдвяних Свят. Сьогодні християни західного, католицького, обряду, протестанти і деякі з православних християнських громад в урочистій обстановці зустрічають переддень Різдва Христового –Святий вечір.В наших найблищих сусідів- поляків він називається Wigilia(від vigilia(лат.)-чекання, очікування) або повністю Wigilia Bożego Narodzenia – очікування Різдва Христового .

В загальному Святий вечір в поляків мало чим відрізняється від українського(особливо в Західній Україні), переважно ті самі обряди, одинакові колядки , але є і певні відмінності. Традиційно вігілійна вечеря починається з першою зіркою на небі. Це символ Вефлиємської зірки,яка вказала на народження Ісуса і яку на сході побачили три Королі і прийшли поклонитися Божому дитятку. Вечеря в польській традиції, так як і в українській –пісна, починається з молитви і читання Святого Євангелія про народження Ісуса. Перед тим як  сісти за стіл, ламається Oplatek і всі бажають один одному здоров’я, багатства і щастя. Це настільки глибоко хвилюючий момент, який часто викликає сльози любові і радості у членів сім’ї, які споживають цей символічний хліб. Oplatek це тонкий прісний хліб з зображенням маленького Ісуса, Матері Божої та Ангелів. Також відомий як хліб любові і часто надсилається до відсутніх членів родини.
На столі покритим білою скатертиною, під якою розстелене сіно, розміщуються дванадцять страв приготовані з зерна, маку, меду, а також в залежності від регіону подають борщ з вушками, начиненими грибами(подекуди – грибна юшка або рибна зупа), рибу – традиційний смажений короп, фасолю, капусту, вареники,кашу, біб або фасолю з сливками, домашній макарон з маком, цукром і медом, голубці, кутя і компот із сухофруктів.
Запалена свічка у вікнах символізує надію, що Ісусик, у вигляді незнайомця, може прийти на Wigilia і тому ставиться ще одне місце для несподіваного гостя. Ця віра походить від давньої польської приказки- “Гість у будинку – Бог в домі”.
Після вечері родина співає коляди на прославу народженого Ісуса

This entry was posted in Історія, Традиції, Церква and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.