Використання старого коріння і пнів в саду

Корені, пеньки, корчі … Химерні і непередбачувані форми. Поєднання в одному образі сили землі, коріння дерев, краси зелені та мрії людини. Все це – рутарій!

Незвичайне слово «рутарій», нещодавно з’явилося в ландшафтному дизайні, походить від англійського root – корінь, і означає ділянка саду, в оформленні якого використано коріння дерев. Але не тільки корінням, а й гілками, пеньками, і навіть квітами можна прикрасити свій рутарій.
Комусь спало на думку зібрати воєдино коріння, корчі, гілки на одному маленькому шматочку саду, живописно їх розташувати, розсадити на їхньому тлі або в них самих же квітучі рослини і для благозвучності дати цьому пишноті назву. З тих пір «сад коренів» почав освоєння земельних ділянок по всьому світу.

Мода на рутарій з’явилася в наших садах порівняно недавно. Спочатку коріння дерев або корчі підселяли в сади в якості садового декору, «родзинки» для альпійської гірки, у вигляді садової скульптури, в якості складової частини саморобної садових меблів або частини підпірної стінки. І тільки недавно рутарій став самостійною одиницею ландшафтного мистецтва.

Як зробити рутарій у себе на ділянці?

Основу композиції рутарія складають частини дерев – колоди, корчі, пеньки, коріння, гілки; додатковими елементами до них можна використовувати трав’янисті рослини, невеликі деревця, чагарники, ягідники, камені, декоративні вироби з глини.

Якщо у корчів, пнів, колод немає будь-якої надзвичайно декоративною кори, то краще її видалити. В обов’язковому порядку слід обробити коріння і корчі спеціальним захисним засобом для деревини, яка захистить їх від гниття й від поїдання комахами.
Якщо ви збираєтеся вкопати в землю будь-яку частину дерева, потрібно в будь-якому випадку обробити її. Якщо ви не проти лакованого дерева, можете обробити корчі лаком. Але через лак дерево втратить свій природний вигляд, тоді як рутарій все ж – куточок дикої природи. У тому випадку, коли дерево має цікаву фактурою кори, покрито мохом або лишайником, краще залишити все, як є.
Розташовуйте дерев’яні частини композиції так, щоб куточок не виглядав плоским, одноманітним, нехай у рутаріі буде, де побродити погляду, пошукати щось таємне і загадкове.
Можна застосувати принцип створення альпінарію, спорудивши гору з кількох переплетених або нагромаджених один на одного коренів і корчів. Краще, якщо в «саду коренів» ви зможете обіграти і зростаючі дерева, притуливши до них дивовижні корчі, спорудивши з них місце для відпочинку, а можливо, і новий будинок для корисних тварин саду, наприклад, для їжачка.
Вкопати в грунт в одному з куточків саду лісову лавку, на якій зможете посидіти і помріяти, дивлячись на творіння своїх рук. Кілька різновисоких пнів або коренів, навіть непомітного виду, також можна розмістити, надійно закріпивши їх в землі, і висадити в них в’юнкі або ампельні рослини. Для цього видалите частину серцевини зверху, а в отриману ямку додайте грунт і розсаду. Розростаючись, вони прикрасять ваші корені, змінивши їх до невпізнання.
У таких «підставках» добре ростуть звичайні настурції, календула, гортензія черешкова, будра. Можна висадити і невибагливих «альпійцев» – молодило, ломикамінь, Анемона, карпатський дзвіночок. Дуже природно в рутарій впишеться суниця. До того ж, посадивши її, ви зможете поєднати корисне і приємне.

Пні, коріння, корчі можна знайти в лісі, можна витягти з під води – тоді вашим “трофеєм” стане пень вже мореного дуба, стійкий до атмосферних впливів і має більш темний вишуканий колір.

Скласти сад коренів заздалегідь неможливо. Кожен  буде індивідуальним, оригінальним творінням. Не буває ідентичних сучків і корчів, і, залежно від знайдених вами трофеїв, залежатиме весь вигляд рутарію. Фантазуйте, творіть і на вашій ділянці з’явиться ще однин новий твір мистецтва, ще один куточок, при погляді на який у вас будуть народжуватися все нові ідеї по прикрасі улюбленого саду.

Метафізичний сенс рутарію

Який же образ створює рутарій? Що є корінь?

Отже, корінь це:

найважливіша частина будь-якої рослини – «без кореня і трава не росте»
початок, точка відліку, місце зростання – ми говоримо «моє коріння йде від …»
сама суть, причина всього – «дивитись в корінь», «докопатися до коріння»
те, що єднає нас із Землею – «вкоренитися», «пустити коріння», «корінний житель»
те, що живить, дає сили для зростання – «корінь життя», «сильне коріння»

Рутарій зміцнює зв’язок з природою, одним своїм виглядом робить нас спокійнішими і сильнішими, допомагає міцно стояти на ногах і дає впевненість.

Матеріал з:

http://greenmart.com.ua

http://diy.ru

This entry was posted in Відпочинок, Природа, Сад and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.