Про яблука

У міфах та легендах різних країн і народів яблуко має різнобічнe символічне значення. У християнській традиції з яблуні починається історія людства – адже, за Біблією, саме вона була тим райським Древом Пізнання добра і зла, плоди якого на свою біду вкусили наші прабатьки, піддавшись спокусі лукавого Змія. За що і були вигнані з Раю: Адам – ​​щоб у поті чола добувати хліб свій, Єва – в муках народжувати дітей своїх.

Але яблуко, як міфічний плід, відомо не тільки в християнстві. Ми знаємо “яблуко розбрату” в грецькому оповіді про Паріса і золоті “яблука Гесперид” з подвигів Геракла.

На весіллі Пелея і морської німфи Фетіди богиня розбрату Еріда в помсту за те, що її не запросили, кинула серед гостей яблуко з написом “Найпрекраснішій”. У суперечку за нього вступили богині Гера, Афродіта і Афіна. Троянський царевич Паріс був обраний суддею в цій суперечці. Паріс вручив яблуко Афродіті, яка пообіцяла йому допомогти отримати спартанську царівну Олену. Викравши Олену, Паріс відвіз її до Трої, що послужило приводом до Троянської війни.

Згідно давньогрецького міфу про Геракла, найважчим його подвигом на службі в Еврісфея був останній, дванадцятий подвиг: він повинен був знайти на краю землі золоте дерево, що охороняло дзвінкоголосими Гесперид разом зі Стоглавим драконом, ніколи не стуляємо очей сном, і здобути три золотих яблука.

Одне з найбільших наукових відкриттів нового часу, за легендою, теж пов’язано з яблуком. Вважається, що Ньютон прийшов до закону всесвітнього тяжіння, звернувши увагу на яблуко, що впало з гілки, і вперше задумавшись над тим, чому, власне, предмети падають вниз.

Міфи і легенди про яблука є й у слов’ян. У росіян, як і в деяких інших народів, є міфи про молодильних яблуках. За переказами, цим казковим плодам часто супроводжувала жива вода. За тридев’ять земель, в тридесятому царстві є сад з молодильними яблуками і колодязь з живою водою. Якщо з’їсти старому це яблуко – помолодшає, а сліпому умити очі водою з колодязя – буде бачити …

На Русі дівчата ворожили на яблуках про майбутню любові. А в народі існує легенда, що яблука володіють особливою силою виконання бажань в свято Преображення Господня, що відзначається 19 серпня. У народі він зветься Яблучним Спасом, оскільки саме в цей день на Русі було прийнято зривати і освячувати яблука та інші фрукти нового врожаю.

Яблуню вирощували ще в Стародавній Греції і Стародавньому Римі, на територіях Єгипту і Палестини. А на Русі вперше яблуневі сади були закладені в Києві на території Києво-Печерської лаври за Ярослава Мудрого.

Яблука – найдоступніший і дуже цінний продукт харчування. У них є все, що потрібно організму для нормальної життєдіяльності. Не так давно завдяки великим дослідам клініцистів з яблук було знято “табу” на вживання при деяких захворюваннях. Наприклад, встановлено, що сік антонівських яблук знищує мікроби, що викликають дизентерію. У народі кажуть: хто з’їдає в день хоч би два яблука, тому не потрібні лікарі. А якщо два яблука з’їсти на ніч, то вони знижують і регулюють вміст цукру в крові.

Лікувальні властивості яблук

Особливо цінні сорти “Антонівка” і “Симеренко”, в яких всі живильні речовини зберігаються протягом декількох місяців після того, як їх зняли з дерева. Сорти “Джонатан”, “Гольден” – це чисто десертні, “декоративні” фрукти, що не приносять практично ніякої користі, а іноді можуть провокувати алергічні реакції.

Визначити, які яблука володіють найбільшим лікувальним властивістю можна просто. Якщо розрізане яблуко через кілька хвилин на розрізі стане рожево-бурим, то в цьому сорті багато вітаміну Р, і яблука, крім задоволення від смаку і запаху, будуть корисні втомленому організму.

Яблука в слов’янській міфології служили символом родючості та здоров’я. Адже вони містять цілий комплекс вітамінів: А, В1, В2, В3, В6, В9, С, Е, Н, РР. Крім того, в них багато заліза, калію і кальцію, є натрій, фосфор, молібден і навіть йод. Також учені знайшли в яблуках велику кількість ферментів, які допомагають переварюванню їжі. Тому яблучний сік показаний людям, схильним до інфекційних захворювань і застуд, а також тим, хто має проблеми зі шлунково-кишковим трактом, страждає мігренню або ожирінням.

Ще один дуже важливий переваги яблук пектин, який в наукових колах іноді називають «чистильником» завдяки його здатності виводити з організму радіоактивні речовини, токсичні метали, радіонукліди, пестициди … Сучасна наука стверджує, що пектин сприяє нормалізації обменниx процесів організму, покращує кровообіг і перистальтику кишечника, а також знижує вміст холестерину в організмі.

Яблука і холестерин

У Франції та Італії були проведені досліди, які показали, що яблука нормалізують кількість холестерину в печінці. Ірландці навіть підрахували, що для цього достатньо з’їдати в день всього 2-3 яблука. Така воістину чудодійна сила яблук пояснюється не тільки високим вмістом в них пектину, а й тим, що він в яблуках особливо сприятливо поєднується з іншими речовинами, також здатними знижувати рівень холестерину – це аскорбінова кислота, фруктоза, магній.

Всі ці властивості яблук широко використовуються в боротьбі з різними захворюваннями. Приміром, масштабне багаторічне дослідження дозволило австралійським вченим зробити висновок, що вживання яблук знижує ризик серцево-судинних захворювань, деякими видами раку, астмою і навіть цукровий діабет. Один з авторів дослідження Шан Ландон зауважив, що жодна хімічна добавка не зрівняється з корисними властивостями яблук, їх поживністю й кількістю вітамінів у цих фруктах.

Яблука як проносний засіб

Яблука – незамінні “учасники” всіх літніх, осінніх і зимових салатів. Аліса Чейс радить літнім людям з’їдати на сніданок злегка проварені яблука з розведеним молоком (закип’ятити 1 склянку води, додати одну склянку молока) і нагрівати на повільному вогні 2 хвилини; молоко підсолодити медом. Виходить легкий проносний засіб.

Яблука проти кашлю

Земські лікарі дуже поважали печені яблука, які добре лікують сухий кашель. Свіжі яблука незамінні при утрудненому диханні і серцебитті. При підвищеній кислотності шлункового соку можна заздалегідь готувати яблучне пюре з медом або просто спекти яблука до м’якості.

Яблука для щитовидної залози

У насінні яблук міститься багато йоду. Ендокринологи вважають, що якщо з’їдати в день 5-6 яблучних зерняток, то добова потреба в йоді буде повністю задоволена. Тим, у кого порушена функція щитовидної залози рекомендується зібрати насіння (коли заготовляють яблука для сушіння), висушити їх, змолоти на борошно на кавомолці. Застосовувати щодня на кінчику чайної ложки один-два рази на день.

Яблука при опіках

Натерту кашку з яблук використовують для лікування опіків, обморожень, ран і виразок, а в суміші з вершковим маслом ця кашка допомагає лікуванні саден на губах і сосках грудей (особливо у годуючих матерів).

Листя яблук

У народній медицині широко використовуються листя яблук. Сушені листя заварюють окропом і настоюють 10-15 хвилин. Настій п’ють при застуді та захриплості голосу.

Сушка яблук

У серпні постарайтеся насушити яблука на зиму та весну і готувати з них компот. Найбільш він смачний і корисний, якщо настоїться три дні. Фрукти слід з’їдати. Корисно перемолоти їх на м’ясорубці, можна додати горіхи, мед або ложечку будь-якого варення.

Яблука в косметології

Косметологи в усі часи широко використовували цвіт, кору яблунь для лосьйонів, кремів, туалетної води.

Лосьйон. В дві склянки окропу опустити дві столові ложки кори яблуні. Непогано додати одну столову ложку шавлії. Наполягати 20 хвилин. Теплим нанести на шкіру обличчя і шиї. Кору яблунь можна збирати восени, коли пожовкнуть листя. Також можна використовувати молоденькі гілочки. У лосьйон можна додавати різні трави. Деревій – при жирній шкірі; ромашка – усуває дрібні зморшки; розмарин і м’яту – для живлення і загартовування шкіри; петрушка корисна для шкіри з плямами, гнійничкові висипання; пижмо позбавляє від веснянок.

Яблучна маска

100 г яблук очистити, порізати, додати столову ложку меду, чайну ложку аскорбінової кислоти, 1 жовток, столову ложку яблучного оцту, три столові ложки рослинної олії (можна кукурудзяного, оливкового). Всі компоненти ретельно перемішати міксером. Нанести на обличчя і шию на 30 хвилин. Потім змити водою кімнатної температури.

Ще древні римляни кожний прийом їжі завершували яблуком.

При підвищеній кислотності, виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки варто віддавати перевагу солодким сортам яблук. Тим, хто страждає на гастрит зі зниженою кислотністю, спастичним колітом і дискінезією жовчного міхура, більше підходять кислі сорти яблук.

Ретельно вимиті яблука потрібно їсти разом зі шкіркою, оскільки саме в ній сконцентровано багато вітамінів і мікроелементів.

Цілюща дія надають і містяться в яблуках пектини. Багато серцево-судинні захворювання розвиваються внаслідок надлишку холестерину в крові. Пектини ж поглинають його і разом зі шлаками виводять з організму, очищаючи судини. У результаті цього знижується артеріальний тиск крові.

Одночасно харчові волокна яблук абсорбують різні токсичні речовини, в тому числі іони важких металів і радіонукліди. Тому при гіпертонії, а також для профілактики ішемічної хвороби серця і раку товстої кишки слід щодня за годину до сніданку з’їдати два яблука, переважно несолодких сортів.

Яблука при варикозному розширенні вен

При варикозному розширенні вен потрібно протягом декількох місяців випивати протягом дня до їжі 2 склянки теплого компоту з гущавиною, приготовленої за наступним рецептом: 4 неочищених, нарізаних часточками яблук заливають 1-1,5 л води, кип’ятять 15 хвилин, цукор додають до смаку .

Яблука для зміцнення нервової системи

Для зміцнення нервової системи корисно пити протягом дня яблучний настій, для приготування якого потрібно нарізати яблуко тонкими пластинками, залити окропом і залишити на 2 години в закритому посуді.

Яблука при надмірній вазі, серцевої недостатності, поганому сні

При надлишковій вазі, серцевої недостатності, поганому сні рекомендується влаштовувати «яблучні дні»: протягом такого дня за 5-7 прийомів з’їдають по 1,5-2 кг яблук. У тиждень їх можна повторювати два рази.

Яблука при нестачі йоду в організмі

При нестачі йоду в організмі слід включати в харчовий раціон 2-3 яблука кожен день, є які потрібно разом з насінням. Це забезпечує добову потребу в йоді.

Яблука при затяжному кашлі

При затяжному кашлі потрібно натерти на тертці яблуко і лк, додати мед і добре перемішати. Всі компоненти беруться в рівній кількості. Суміш приймають по 1 ч.л. кілька разів на день у перервах між їдою.

Яблука при гастриті зі зниженою кислотністю

При гастриті зі зниженою кислотністю вранці натщесерце потрібно з’їдати 2 середніх яблука зелених сортів, натертих на дрібній тертці. Прийом їжі – не раніше ніж через 4-5 годин. Протягом першого місяця лікування яблучну кашку приймають щоденно, другого – 1 раз на 2-3 дні.

Яблука при атонії кишечника і запорах

При атонії кишечника і запорах рекомендується натщесерце з’їдати 2-3 неочищені яблука, а також щодня з’їдати печені яблука в обід і на вечерю.

Яблука при спастичному коліті, дискінезії жовчних шляхів, ревматизмі і подагрі

При спастичному коліті, дискінезії жовчних шляхів, ревматизмі і подагрі потрібно щодня випивати до їжі рівними порціями 2 склянки теплого компоту з гущавиною, приготованого за наступним рецептом: 4 неочищених, нарізаних часточками яблука заливають 1-1,5 л води, кип’ятять 15 хвилин, цукор додають за смаком.

Яблука при дизентерії і розладі шлунка

При дизентерії і розладі шлунка потрібно натерти на тертці нежелезной 1-2 кг яблук сорту «антонівка», очищених від шкірки. Кашку їдять 4-5 разів на день, виключивши будь-які інші продукти. Курс лікування – 2-3 дні.

Яблука при сечокам’яній хворобі і поліартриті

При сечокам’яної хвороби і поліартриті шкірку зелених сортів яблук сушать і розтирають у порошок. Потім 1 ст.л. сировини заливають 1 склянкою окропу і настоюють 30 хвилин. Приймати по 0,5 склянки 2 рази на день вранці натщесерце та ввечері перед сном. Це ж засіб допомагає при екземі.

Про користь яблук

Про користь яблук написано багато наукових трактатів, але дослідження їх цілющих властивостей тривають і в наші дні. Наприклад, фінські вчені, обстеживши понад 9 тисяч осіб, прийшли до висновку, що вживання здоровими людьми одного яблука в день істотно знижує ризик виникнення інсульту. Люди, що включають в свій раціон яблука, ведуть більш активний спосіб життя, частіше займаються спортом, менше палять і вживають алкоголь. Французькі вчені провели таке дослідження: протягом трьох місяців добровольці їли по два-три яблука щодня. Виявилося, що після тримісячного вживання яблук у випробовуваних різко знизився рівень холестерину.

Яблука – найцінніше джерело мікроелементів та вітамінів. Наявність кремнію, магнію, йоду, калію роблять їх незамінними при стресі або перевтомі. Традиційно вважається, що фрукт багатий залізом, але це твердження не зовсім справедливо. Насправді заліза в яблуках небагато, але в них є речовини, завдяки яким організм краще засвоює цей мікроелемент з інших продуктів, наприклад, яловичої печінки. Однак кислі сорти яблук, такі, як антонівка, дійсно містять багато солей заліза і міді. Ці сорти яблук не рекомендують вживати пацієнтам із захворюваннями травного тракту на тлі підвищеної кислотності шлункового соку. Але все ж виключати яблука з раціону не варто. При наявності такої патології рекомендують вживати їх у запеченому вигляді.

Яблука – дивовижний природний сорбент. Стародавні римляни широко використовували їх після переїдання і при важкому похмільний синдром. Наявність в яблуках пектину сприяє виведенню шлаків, солей важких металів та інших токсичних речовин з організму. Регулярне вживання яблук сприяє зміцненню стінок судин. Крім того, яблука мають слабко виражені протимікробну, сечогінну і бактерицидну властивостями. Наприклад, потрапляючи в шлунок, яблучний пектин підвищує кислотність, пригнічуючи тим самим хвороботворні бактерії.

Яблука для шкіри

Лікарі-дерматологи рекомендують вживати більше яблук людям з проблемною шкірою, нездоровим кольором обличчя, ранніми зморшками і висипом вугрів. Регулярний їх прийом прискорює процеси лікування хворих з демодекозом, акне, розацеа. Яблука сприяють виробленню колагену, який відповідає за пружність і еластичність шкіри, тобто за її молодість. Жінка, яка хоче бути молодою і красивою, обов’язково повинна щодня з’їдати хоча б одне яблуко.

Яблука для лікування

В даний час існує багато варіантів лікування яблуками при найрізноманітніших патологіях. Дуже популярна яблучна дієта при ожирінні – захворювання, що став бичем нашого часу. Людям з надмірною масою тіла рекомендується проводити розвантажувальні дні (один раз на тиждень харчуватися тільки яблуками, з’їдаючи протягом доби 1-1,5 кг).

Яблука для лікування подагри

3 неочищених яблука середнього розміру нарізати, залити 1 л окропу, варити протягом 10 хвилин на слабкому вогні, додати до смаку цукор. Пити як чай протягом дня. Рекомендується при сечокам’яній хворобі, подагрі, ревматизмі, гастриті і знтероколіте, атеросклерозі, кашлі.

Яблука для лікування запору

Нарізати 2 яблука, залити 1 склянкою молока, додати 0,5 склянки води, варити 5-7 хвилин. Вживати до сніданку. Рекомендується як легке проносне, особливо для осіб похилого віку.

Яблука для очищення печінки і нирок

У 8 годин ранку випити 240 мл яблучного соку і по 480 мл соку в 10, 12, 14, 1б, 18 і 20 годин. Крім соку, два дні в їжу нічого іншого не вживати. В кінці дня можна випити проносне з трав. У виняткових випадках зробити клізму з теплої води. Потім прийняти гарячу ванну (без мила). На третій день о 8 годині ранку випити 480 мл яблучного соку. Через півгодини випити 120 г чистого маслинової олії і 1 склянку розбавленого яблучного соку. Якщо з’явиться слабкість, потрібно полежати.

Яблука для лікування гіповітамінозу

При гіповітамінозі у дітей дуже корисні суміші соків свіжих овочів і фруктів. Готуються вони безпосередньо перед вживанням. Морква, яблуко, буряк (у рівних частинах). Яблуко – б частин, морква – 4 частини. Яблуко, морква, брусниця (у рівних частинах, додавати цукор за смаком). Яблуко, морква, чорноплідна горобина (у рівних частинах, додавати цукор за смаком). Яблуко, червона смородина, чорниця (у рівних частинах, цукор додавати за смаком).

Сік яблук для лікування різних захворювань

Сік яблук рекомендується пити при гепатохолецистите, сечокам’яної хвороби, шлунково-кишкових захворюваннях, атеросклерозі, порушеннях обміну речовин (ожиріння, артрит, подагра), захворюваннях серцево-судинної системи. При ожирінні роблять суміш соків: 100 мл яблучного, 50 мл динного, 5 мл томатного, 25 мл лимонного.

http://super-ogorod.7910.org

http://mshealthy.com.ua

 

This entry was posted in Кулінарія, Легенди, Природа, Сад and tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.