Лілії

Лілії (лат. Lilium) – рід багаторічних цибулинних квітів. Здавна вони вважаються символом краси і досконалості. Припускають, що назва походить від давньогрецького слова “лейріон” – біла або від кельтського “ліліум” – чисто білий.
Після посіву з насіння вже в перший рік утворюється маленька цибулинки. Цибулинка не прагне показувати свої здібності і протягом ряду років розвивається, не приносячи квітконосного стебла. Років може пройти чимало: 3 – 5 – 7, хто знає, що в неї “на думці”. Тільки досягнувши потрібних розмірів, рослина перестає ховатися та пускає стебло. З цього часу прекрасні квіти будуть радувати око щорічно.
Квітка оточена безліччю легенд і міфів. Стародавні греки вважали, що лілії – це краплі молока матері олімпійських богів Гери, що впали на землю. Ті ж, що бризнули в небо, перетворилися на зірки Чумацького Шляху.
Стародавні єгиптяни вважали, що ніжні квіти висловлюють короткочасність життя, свободу і надію. У Луврі зберігається мумія молодої єгиптянки з білою лілією на грудях.
У Стародавньому Римі лілія вважалася першою квіткою. На жаль, але тільки після незрівнянної троянди. Молоді римлянки на честь квітки змагалися у бігу на святі Флори, де переможницю неодмінно прикрашали вінком білих лілій.
Римляни принесли культуру квітки лілії до Європи, де вона прижилася не тільки в садах і оранжереях, а й на римських монетах і французьких флоринах Людовика IX. А Людовик XIV взагалі випустив золоті та срібні монети у формі бутона непорочної квітки.
На герби і прапори французьких королів лілії потрапили ще у V столітті. Засновник Франкської держави король Хлодвіг I здобув перемогу над германцями на берегах річки Лі, де росли квіти. З тих пір символ Франції – три лілії, які уособлюють три чесноти: співчуття, правосуддя і милосердя.
З поширенням християнства біла лілія продовжувала уособлювати собою чистоту і стала квіткою діви Марії. За переказами, архангел Гавриїл з’явився їй, тримаючи в руці білу лілію, що виросла із сліз Єви, вигнаної з раю.
Але в похмурому середньовіччя ставлення католицької церкви до лілії різко змінився. Інквізитори використовували квіти в ритуалах спалення “грішниць”, знаком лілії таврували злочинців і повій. Дуже гарна квітка була перетворена на символ мракобісся і наруги над людьми.
Із невибагливих квітів, які висаджують біля будинку, одними з найкращих вважають лілії. Вони не бояться сонця і швидко адаптуються після пересадки. Можуть вирости до 2 м, цвітуть великими квітами.У відкритому ґрунті рослини майже не потребують поливу.Ці квіти радують нас чудовим солодкуватим ароматом і нереальною красою. Вони заслуговують того, щоб ви посадили їх у своєму саду й радувалися їх квіткам
Лілії добре переносять зиму, якщо їх просто вкрити листям. Бояться лілії лише вимокання. Тому просто уникайте ділянок, де вода застоюється.
Коли на ліліях з´являються перші бутончики – це велика радість для садівника. По самому бутончику ніколи не можна сказати, яким буде розцвічення квітки. Може здаватися, що от цього разу він точно буде білим, а він може вирости двоколірним або рожевим
Усього існує біля тисяч сортів лілій й їх ділять на кілька видів. Лілії також відрізняються своїм ароматом. Деякі представники даного виду квітів мають ледь вловимий аромат, а інші просто п´янять. Лілії також відмінна знахідка для людей, що захоплюються ландшафтним дизайном. Вона відмінно компонується з іншими квітами, створюючи неповторну композицію. Але потрібно врахувати не тільки час цвітіння, але й ріст квітів. Лілії можуть досягати у висоту від половини до двох метрів. Ви можете або залишити лілії окремим острівцем у своєму саду, або ж пересадити їх як вам заманеться. Не бійтеся їх пересаджувати, лілії цього не бояться, а деякі навіть починають краще рости. Ідеальний ґрунт для лілій – родюча, пухка й легка земля
Лілії, як і багато інших квітів, гарно виглядають на тлі зеленого газону. Бажано щоб це місце було добре освітлене сонячними променями й перебувало подалі від тіні дерев.
Лілії – це багаторічні цибулинні квіти. Їхньої цибулини легко довідатися – вони більші, з товстими лусочками на поверхні. Займатися посадкою лілій бажано навесні й восени. Стежите за тим, щоб не пересушити кореневу систему. Якщо ж пересушування уникнути не вдалося, саджайте цибулинки у вересні, щоб коріння зміцнилися ще до настання зими. Тим самим ви доможетеся того, що квіточки виростуть і зацвітуть у визначений час.
Отже, ви придбали цибулинки лілії й приступаєте до посадки. В ямки засипте мінеральні добрива й попіл. Землю переміщайте й вирівняйте. Цибулинки необхідно помістити на глибину 20-25 см. Урахуйте, чим більше цибулинка, тим глибше необхідно неї посадити, щоб виключити промерзання
Маленькі цибулинки можна саджати на відстані двадцяти сантиметрів одна від іншої. Більші (більше п´яти сантиметрів) – на відстані 40-50 см. Восени цибулини можна розсаджувати.
Довгих корінь лілій, перед тим як саджати, необхідно вкоротити наполовину. Помістивши цибулину в ямку, розправте корінці. Після посадки полийте лілії й більше не поливайте, поки не побачите перші сходи.
Лілії в принципі досить невибагливі, і якщо ви врахували всі умови посадки, то шкідники й хвороби їм практично не страшні. Лілії стійкі до посухи, тому поливати їх можна раз у тиждень. Добре поливати в суху вітряну погоду, щоб волога встигала висохнути, і не залишалися плями на рослинах
Підгодівлі проводите 1-2 рази на місяць за допомогою мінеральних добрив. Також можна іноді додати в ґрунт попіл й полити розчином коров’яка.
Пересаджувати, до речі, що можна навіть рослини які цвітуть. Якщо вони сильно розрослися, то восени пересаджуйте лілії обов´язково. Також восени розкопайте землю навколо лілії й видаліть дрібні цибулини. Їх можна просто посадити в інше місце. Якщо залишити всі молоді пагони, то вже на наступний рік рослинам буде дуже тісно.

This entry was posted in Легенди, Сад and tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.