Шостий етап розвитку вчителя

Żmudzińskiо.Войцех Жмудзінскі – єзуїт

(Переклад з польської мови)

   У розвитку професійної майстерності вчителя можна виділити п’ять етапів. Спочатку вчитель не знає про що він говорить, потім говорить все  що знає і, нарешті, після довгого формування говорить тільки те, що має важливе значення. На четвертому етапі свого професійного розвитку починає говорити так, щоб  люди були в змозі його зрозуміти. Під кінець життя вчитель  доходить висновку, що найбільш ефективним методом навчання є слухати те, що говорять інші.

  Мій учитель Ісус Христос не вписується ні в один з цих п’яти етапів. У Євангелії від Марка ми читаємо слова Ісуса, звернені до учнів: «Вам дано пізнати таємниці Божого Царства, а тим, хто перебуває поза вас, все відбувається в притчах, щоб оком дивилися вони – і не бачили,вухом слухали  – і не зрозуміли, щоб коли вони не навернулися і не була їм відкрита таємниця. “(Марка 4:11-12).

      Ісус говорить притчами не для того, щоб краще пояснити таємниці Царства, але щоб ті що слухають не розуміли. Чи не здається це чимось дивним? Чому Син Божий хоче, щоб не розуміли того, що він говорить? Та тому що, коли людина не розуміє, то починає задавати питання. Ось чому! Бог хоче, щоб задати йому питання. Мова  Ісуса змушує до  важких питань, часто сповнених відчаю. Коли людина не розуміє і не може погодитися з тим, що чує – починає боротьбу.

  Богу важливо те, щоб ті, хто не розуміє не тільки ставили важкі питання, щоб ті, хто не можуть погодитися з тим, що вони чують, не просто билися головою об цегляну стіну, але боролися з Богом на  життям і смерть. Справжнього і міцного щастя можна досягнути тільки тоді, коли програєш боротьбу з Богом. Але чи ти колись боровся з Ним? Почни боротися за своє щастя! Твоє життя набуде значення тільки тоді, коли будеш переможений живим Богом.

  Таємниці Царства Божого не мають пояснень. Ці таємниці даються в подарунок всім, хто не боїться ставити Богу важкі питання і готові відповісти за них своїм власним життям, а не  лише словами.

   Повертаючись до п’ятиступінчатого процесу розвитку вчителя, давайте додамо шостий ще більш благотворний етап, який є плодом мужності, щоб задавати питання і уважно слухати – допомагати один одному у вирішенні складних питань і в  відчайдушній боротьбі з Богом, програючи Йому, перемагати себе.

This entry was posted in Wojciech Żmudziński SJ, Єзуїти, Віра, Переклади, Філософія, Церква and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.