Невелике місто з великим потенціалом

 

Дмитро ВЕСЕЛОВСЬКИЙ

“Галичина” 27 травня 2014 року.

Stitched Panorama«Шлях до вершини починається з Долини» — таке неофіційне гасло одного з найдавніших поселень Галичини, розташованого в передгір’ї Карпат. Упродовж своєї понад тисячолітньої історії Долина завжди була містом працьовитих і ділових людей. З часів заснування наприкінці Х століття тут випарювали сіль, займалися різноманітними промислами. В середині ХХ століття на зміну «білому золоту» прийшло золото «чорне», і нині цей край знаний як потужний нафтогазопромисловий центр.

Але дари земних надр не є вічними, запаси корисних копалин поступово вичерпуються. і тому перед громадою міста нині постає важливе завдання поступової переорієнтації промислової структури міста, щоб запобігти економічному занепаду і з впевненістю поглянути в майбутнє. Для реалізації цієї мети в Долині нині розробляють кілька цікавих інвестиційних проектів.

Саме промислові виробництва в усі часи були основою місцевої економіки, давали робочі місця населенню. Зокрема, навколо долинського солеварного промислу виросла історична частина міста, яку нині називають як мікрорайон «Стара Долина». Завдяки ж нафтогазовому промислу, який почав розвиватись на землях Долинщини в 50-ті роки ХХ століття, було збудовану всю нову частину міста, яка нині є його діловим, культурним і соціально-економічним центром.

Нафтогазовий комплекс останніми десятиліттями є основою всієї економіки краю. Тут працює більшість місцевого населення, завдяки сплаті податків формується понад 80% доходів місцевих бюджетів, значні кошти відраховують до регіонального та Державного бюджетів. Проте, на жаль, через велику собівартість буріння та видобутку, а також через виснаження пластів, щороку спостерігається динаміка падіння виробничих показників місцевих нафтогазових підприємств. За умов збереження таких темпів падіння вже через 10-15 років місто має всі шанси перетворитись на дотаційне. Щоб цього не сталося, команда міського голови Володимира Гаразда з 2006 року рішуче взяла курс на створення сприятливих умов для диференціації місцевого промислового комплексу. Одним з головних завдань стратегії розвитку міста є запровадження на теренах регіону нових видів промислового виробництва, а також сприяння розвиткові місцевого малого і середнього бізнесу.

За останнє десятиліття в Долині шлях стрімкого розвитку пройшли кілька місцевих товаровиробників, насамперед у сфері харчової промисловості. Нині ці підприємства успішно працюють на світових ринках, активно опановують європейські ринки, користаючи з лібералізації режиму торгівлі між ЄС та Україною. Окрім того, останніми роками на теренах Долинщини зародились кілька цікавих бізнес-ініціатив у сферах агробізнесу, сільського господарства, харчової промисловості.

Ще однією з основ стабільного економічного розвитку району та міста традиційно вважають її туристичний потенціал. Мальовнича природа передгір’я Карпат, поєднана з багатими запасами цілющих мінеральних вод, грязей та інших лікувальних речовин, сприятливими можливостями для розвитку активного відпочинку, «зеленого туризму», — все це дає передумови для розвитку цього краю як великого туристичного регіону.

За словами заступника міського голови Володимира Смолія, вже в недалекому майбутньому в Долині поряд із потужним промисловим комплексом активно розвиватиметься місцевий малий і середній бізнес, а мальовнича природа і численні туристичні атракції залучатимуть великі потоки туристів.

Важливим кроком до здійснення цієї мрії стало засідання спеціальної міжвідомчої комісії, на якому розглядали заявку Долинської міської ради щодо долучення індустріального парку «Долина» до державного реєстру. За результатами засідання він став першим в Україні, який набув офіційного статусу.

«Індустріальний парк «Долина» створений рішенням Долинської міської ради в жовтні 2013 року, — розповів заступник міського голови Володимир Смолій. — За задумом ініціаторів, він повинен розташовуватися на вільній земельній ділянці на південно-західній окраїні міста біля автодороги, яка веде на Закарпаття, займаючи площу понад 27 га. Наразі це вільна земельна ділянка, на яку планують залучати інвесторів для будівництва нових промислових виробництв у тих галузях, що визначені пріоритетними в концепції індустріального парку. Серед них, зокрема, повинні бути такі, які пов’язані з максимально сприятливими виробничими процесами для довкілля: приладобудування, електроніка, елементи автомобілебудування, легка промисловість, харчова промисловість, глибока переробка деревини, логістика, складування тощо. Головна мета — створення нових робочих місць та зменшення негативного впливу на економіку і добробут регіону від постійного спаду виробництва на підприємствах нафтогазового комплексу».

Рішення про створення індустріального парку та виділення під нього необхідної земельної ділянки є надзвичайно важливим при визначенні пріоритетів розвитку кожної територіальної громади. Переважно земельних ділянок достатньої площі та якості в містах обмаль, тож часто місцеві ради бездумно піддаються спокусі передати їх у приватну власність чи під забудову. А коли приходить інвестор і висловлює зацікавлення побудувати на території міста завод чи фабрику, і створити для місцевого населення робочі місця, з’ясовується, що земельної ділянки для нього немає. інвестор шукає більш сприятливі умови та йде до іншого міста.

Через створення індустріального парку та резервування під нього відповідної земельної ділянки Долинська міська рада прагне зробити місто більш конкурентним у боротьбі за інвестора. Окрім того, ця земельна ділянка має також і низку інших переваг, зокрема сприятливе розташування самого міста в контексті наближеності до основних логістичних потоків та кордонів з ЄС, близькість і достатня потужність наявних основних інженерних мереж тощо.

«Очікується, що на території індустріального парку «Долина» може бути створено близько 2000 робочих місць, а щорічні платежі до бюджетів усіх рівнів та державних фондів будуть генеруватись в обсязі понад 55 млн. грн.», — ділиться прогнозами пан Смолій.

Крім того, згідно з законом України «Про індустріальні парки» для тих парків, що включені до державного реєстру, передбачено низку пільг та преференцій, що робить їх максимально цікавими для інвесторів. Наразі інвесторам обіцяють скасувати ввізні мита на імпорт обладнання, яке не виробляють в Україні, та деякі податкові пільги, зокрема, скорочення нарахувань на зарплату.

«Більшість країн пропонує інвесторам особливі умови, аби вони розміщували виробництво саме у них, — розповів міський голова Долини Володимир Гаразд.— Наприклад, у Туреччині для промислових виробників нижча вартість енергоресурсів. У Китаї підприємствам, які експортують свої товари, держава повертає частину податків. Проте найбільш цікавим і показовим щодо того, як створення індустріальних парків може впливати на розвиток національної економіки, є досвід Чехії та Словаччини. Саме на підставі досвіду цих двох країн, які завдяки залученню прямих іноземних інвестицій зуміли створити в себе економічне диво, в Україні було розроблено відповідне законодавство, ініційовано державну підтримку і пільги для індустріальних парків. і ми дуже раді, що маленьке місто Долина виявилось серед першопроходців у цьому процесі. Адже наш індустріальний парк було внесено до державного реєстру під почесним першим номером. Передувала цьому тривала і системна робота, яку ми розпочали ще в 2006-2007 роках, коли усвідомили всі загрози занепаду нафтогазового комплексу і почали активно просувати наші вільні земельні ділянки для залучення іноземних інвесторів. Результатом цього стало те, що в 2007 році до нас прийшов перший інвестор — компанія Inter Groclin Auto S.A. (Польща), який виявив бажання побудувати на земельній ділянці, що межує з нинішнім індустріальним парком, швейну фабрику. Для нього ми створили всі необхідні умови і підтримку, в рекордно короткі терміни, без затримок і зволікань, було ухвалено рішення про виділення земельної ділянки. Аналогічне ставлення, підтримку, супровід і відсутність корупції ми сьогодні готові гарантувати кожному, хто вирішить інвестувати в Долину».

Чи не найуспішнішим прикладом функціонування спеціальних промислових зон та технопарків є досвід сусідніх Чехії та Словаччини. Як розповів керівник Словацької агенції розвитку торгівлі та інвестицій Павел Долгий на зустрічі з делегацією міста, в їхній маленькій країні працює близько десятка індустріальних парків. «Наша історія починалась майже так само, як історія України, але ми змогли перетворити Кошице на свою Силіконову долину, — розповідав Павел Долгий. — Знаєте, хто нині лідер з виробництва автомобілів? Будете здивовані, але це Словаччина. Наприклад, торік ми змогли випустити мільйон автомобілів, тому в нас найбільша частка авто на душу населення. Ми створили на законодавчому рівні максимально сприятливі умови для інвесторів, надали їм низку пільг щодо податків та митних зборів. Побачивши прогрес, до нас відразу почали приходити західні девелоперські компанії, які розвивали інфраструктуру наших індустріальних парків, прокладали до них інженерні мережі, дороги — робили фактично ділянки для інвесторів «під ключ». Роль інвестора в такому разі — прийди, обери ділянку, уклади договір оренди і відразу ж починай будівництво заводу чи фабрики. і вже за короткий час в нас почали виростати великі технопарки, відкривались нові підприємства провідних світових компаній, створювались нові робочі місця».

Фактично шляхом, який пройшли свого часу Чехія та Словаччина і який призвів до буму прямих іноземних інвестицій в ці країни, прагне піти і Україна. і саме створення індустріальних парків та формування комплексу передумов для залучення інвесторів мусить стати найпершим кроком на ньому. Паралельно ж державна політика повинна бути спрямована на спрощення всіх дозвільних процедур, подолання корупції та поліпшення загальної інвестиційної привабливості.

Щодо Долини, то для всієї команди міської влади є безпрецедентним успіхом той факт, що це місто є першим в Україні, чий індустріальний парк набув статусу офіційно включеного до державного реєстру. На підставі цього місто зможе в майбутньому скористати з передбачених у законодавстві пільг і преференцій для залучення на територію парку інвесторів. Крім того, рішення про включення індустріального парку до реєстру дає містові суттєві аргументи в просуванні індустріального парку, а також у залученні коштів Державного бюджету та міжнародних донорів в облаштування його інфраструктури.

Перший впевнений крок зроблено. Попереду — наполеглива робота Долинської міської ради та спеціально створеного комунального підприємства «Долина-інвест» з пошуку джерел залучення коштів в облаштування інфраструктури індустріального парку, нарощування його конкурентних переваг. Ну і, звісно ж, паралельно здійснюватиметься активна промоція серед потенційних зацікавлених девелоперів та інвесторів. і хочеться вірити, що через системні зміни у владі та державній політиці вже найближчим часом до всіх конкурентних переваг додасться стабільна соціально-економічна та політична ситуація в державі, поборена корупція та добрий інвестиційний клімат. А тоді Україна має всі шанси повторити чеське, словацьке чи південнокорейське економічне диво.

 

This entry was posted in Історія, Будівництво, Люди and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.