Гроші

Герман Вагнер (Wagner) 

ГрошіКажуть, що гроші не мають запаху. Пахнуть інколи люди, які мають гроші. Коли це елегантно одягнені люди, то вони пахнуть парфумами, а коли ні — чимось іншим, але не грішми, які не пахнуть. Тільки самі гроші не пахнуть.

 Гроші є також чимось, що зневажають. Зневажаємо або грішми, які маємо самі або тими, які мають інші. Того хто є такий розумний, що зневажає гроші, які сам має, називаємо дурнем, а дурня, що зневажає гроші, які мають інші, називаємо мудрецем. Але грошам — байдуже, чи ми їх любимо чи їх зневажаємо, тому, що самі по собі вони не мають ні честі, ні характеру і лишаються так само, як деякі жінки, при кожному, хто їх позичає.

 

Гроші є також чимось, до чого люди липнуть. Вони подібні до “липучки” на мух і тому жінок, які можна вловити на гроші, називають влучно метеликами. Людина, що прилипла до грошей, висить на них довго та добре і може бути певна, що мотуз, який вона з них зав’язує на чужому горлі, не обірветься.

 Гроші є також чимось, за що можна купити все, за виїмкою одного — справжнього щастя. Отже той, хто має нещастя і не має ніяких грошей, той може казати про щастя: за те той, хто має в банку високе конто нехай розважить себе, що за свої гроші може купити собі все, що йому бракує до його нещастя.

 Є також речі про які кажуть, що вони є грішми, хоча в дійсності так не є. Кажуть наприклад: час це гроші! Як би це була правда, то ті, що мають багато часу, мали б мати також багато грошей, а це є правдою тільки в дуже рідких випадках тому, що найбільше грошей мають найчастіше ті, які не мають ніколи часу.

 Гріш є також єдиною річчю у світі, що множиться, коли нічого іншого не робить, а тільки лежить. Беремо свої гроші несемо до банку, які лишаємо там і інколи заходимо туди, щоби відібрати готових народжених ними дітей та внуків. Дітей та внуків називаємо процентами та процентами від процентами, а маму, яка є такою плідною -капіталом. Той хто має капітал є капіталістом, а той хто живе зі свого капіталу є марнотратником, але той хто дає себе утримувати лише дітьми є рантьє.

 Гроші є також силою. Гроші є силою, яка є в силі, коли ми й до нічого не в силі, зроблять нас силою. Хто держить таку силу називається часом державою і з таких держав Америка є найсильнішою, бо має найбільше грошей.

 Гроші також котяться, Та дивно те, що ті, які дають їм котитися, самі часом лежать покотом.

 Гроші також пливуть, найбільше через канали, часто відпливають на чужину, а інколи повертаються назад, наприклад, у вигляді позичок, за які мусимо платити високі проценти.

 Гроші входять також в різні зв’язки, наприклад, у зв’язки зі словами “недостача” та “подружжя”. Відомо, що хто терпить на нестачу грошей, хоче радо направити її подружжям з грішми, хоча часто подружжя від того псується. Гроші також в’яжуться зі словом “голод”, але треба запримітити, що грошевий голод є єдиним родом голоду, якого не можна ніколи вгамувати. Врешті в’яжуть гроші ще зі словом “криза” і доходить тоді до відомої недуги, знаною грошевою, яка не одному біржовику скрутила шию, а його приятелькам серце.

 На кінець не можна промовчати того, що гроші є тягарем і то великим, Та без огляду на те, який великий цей інколи тягар, дивним дивом завжди знаходяться люди, досить сміливі, щоби його взяти на свої плечі та нести.

Ґазета “Діло” 1925 рік

 

This entry was posted in Гумор, Проза and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.